Opět vynikající úroveň závodů pro nejmladší plavce v Chomutově se skvělými výkony domácích

Opět vynikající úroveň závodů pro nejmladší plavce v Chomutově se skvělými výkony domácích

Chomutovský bazén a Slávie Chomutov 23.3.2024 opět hostily tradiční závod pro nejmladší plavce Jarní cenu nejmladšího žactva. Jednalo se o závody, kterých se tentokrát účastnily plavci a plavkyně ročníků 2013 až 2017. Vyhlášeny byly kategorie 11 let, 10 let a 9 let a mladší. Pro mnohé ze závodníků se jednalo o jejich první “velké” plavecké závody s náležitou sportovní úrovní, kde měli možnost se opravdu potkat se skutečnou plaveckou úrovní i v podobě striktního a velmi kvalitního rozhodcovského sboru, jenž by hodnotil plavecké výkony z pohledu dodržování plaveckých pravidel. V tomto směru pořádá Chomutov závody Jarní ceny nejmladšího žactva na poměrně ojedinělé úrovni v rámci Ústeckého kraje v tomto rozsahu.

Přihlášeno bylo celkem 232 závodníků, kteří si odplavali bezmála tisícovku individuálních startů a s výkony ve štafetách výkony plavců představovaly již více než 1000 plaveckých výkonů odplavaných během jediného dne nejmladšími plavci. Kromě domácí Slávie Chomutov se závodů účastnilo celkem 19 dalších plaveckých klubů i mimo Ústecký kraj včetně početně hojně zastoupených klubů z Prahy, Plzně nebo karlovarského kraje.

Skvělé výkony předvedli domácí plavci. Mimořádně dobře si vedla zejména generace chomutovských plavců ročníku 2013, kterou reprezentovali zejména Jáchym Křeček, Ondřej Kyncl, Vojtěch Rybář a Filip Kopta. Jáchym Křeček zvítězil mezi 11letými v hlavním závodě na 50 m volný způsob. Vyhrál i disciplínu 50 m motýlek. Kromě toho získal další 4 medailové umístění. Ondra Kyncl zase vyhrál celkem 4x v disciplínách 100 m znak, 100 m volný způsob, 100 m polohový závod a 400 m volný způsob. K tomu přidal dvě třetí místa. Vojta Rybář přidal 3 medailová umístění na 100 m prsa, 100 m polohově a 400 m volný způsob. Třetí místo na 100 m znak získal i Filip Kopta. Dominance chomutovských borců byla nejvýraznější na 400 m volný způsob a 100 m polohový závod, kde obsadili 1.-3. místo.

Mezi plavckyněmi ročníku 2014 byly nejúspěšnější především Ema Federselová, která skončila 2. na 100 m znak, a Alice Kostolná, která skončila 3. na 400 m volný způsob. Ze stejně starých chlapců si vedl nejlépe Jan Kundrát na 100 m znak a 400 m volný způsob, který získal 2x 2. místo.

V nejmladší kategorii byl nejúspěšnějším plavcem závodů Mikuláš Douša, který odplaval všechny své 4 disciplíny jako nejlepší ze všech a slavil tak 4x 1. místo. Teprve 8letá Nikol Belingerová zvítězila na 100 m znak a skončila 3. na 100 m prsa. Na 50 m znak zvítězila Klaudie Karhanová a 2. skončila na 100 m prsa. Na 100 m prsa zvítězila Adéla Schnitterová. 3. na 100 m prsa skončil i Mikuláš Masopust.

Nejmladší chomutovští závodníci zkrátka ukázali na domácích závodech, že mají obrovský potenciál. Po velmi silných žákovských ročnících 2009,2010 a 2011 to vypadá na další velmi silný ročník 2013. Potenciál chomutovských plaveckých odchovanců je velký a už nyní vidíme, že ve svých ročnících patří mezi ty vůbec nejlepší v ČR. To je výsledek velmi systematické práce v chomutovské přípravce a u sportovního družstva B, které se těmto ročníkům především věnují.