Vynikající atmostféra během 37. ročníku Memoriálu J.Jezbery a skvělé výkony domácích

Vynikající atmostféra během 37. ročníku Memoriálu J.Jezbery a skvělé výkony domácích

V sobotu 27.4. se domácím bazénu Slávie Chomutov v prostorách areálu Aquasvět odehrál další tradiční závod organizovaný naším klubem. Tento závod konající se na památku klíčové postavy vzniku plaveckého oddílu v Chomutově pana Jaroslava Jezbery (otec trenéra Jaroslava Jezbery, hlavního trenéra závodního družstva) se konal již po 37. Celkem 28 plaveckých klubů z ČR i z Německa se účastnilo tohoto závodu, který má v žákovských kategoriích velmi vysokou sportovní úroveň.

Závod je určen pro plavce do věku 14 let, což představuje konec žákovských kategorií. Nicméně hlavní závod tradičního Memoriálu je 200 m polohově, který je určen věkové kategorii 10 až 12 let, což letos vyšlo na ročníky narození 2014 až 2012.

Dalším hlavním závodem Memoriálu je pak Závod Matěje Volfa, kterým je závod na 50 metrů motýlek pro všechny žákovské kategorie. Matěj Volf byl závodníkem TJ Slávie Chomutov a náš kamarád, který nás nešťastně opustil v roce 2016. A tímto závodem na něj každoročně vzpomínáme.

V letošním roce byla účast rekordní. Závodů se účastnilo celkem 400 plavců z 28 plaveckých klubů. Konkurence tedy byla velmi kvalitní a sportovní úroveň vynikající, o čemž se mohl na vlastní oči přesvědčit i náměstek primátora města Chomutov pan Milan Petrilák, který osobně přivítal účastníky závodu a vyjádřil respekt nad významem a rozsahem sportovní akce.

Členové Slávie Chomutov tak tentokrát nereprezentovali pouze svými výkony v bazénu ale i v rámci organizační činnosti. Celé závody představovaly více než 2000 plaveckých startů, které jsme zvládli odplavat v 19. disciplínách během jediného dne. Díky skvělému přístupu ze strany trenérů, rozhodčích a také z velké části rodičů našich plavců, kteří se postarali o vynikající atmosféru a catering, jsme vše zvládli na velmi vysoké úrovni. Tímto bychom jim za pomoc při organizaci závodů chtěli poděkovat!

Chomutovští plavci předvedli opět vynikající výkony a znovu se ukázalo, jak silná generace plavců nyní v Chomutově roste v žákovských kategoriích. Z domácích se závodů zúčastnilo 74 plavců. Hned v úvodní disciplíně zazářila Barbora Šurková, naše největší naděje mezi dívkami ročníku 2010. Ta zvítězila v kategorii starších žaček na 200 m volný způsob. V této disciplíně se dařilo i chlapcům. Benjamínek Miky Douša (ročník teprve 2015) zvítězil mezi těmi nejmladšími v kategorii CAPARTI s 53 vteřinovým náskokem! V kategorii starších žáků pak předvedli fantastický souboj Tobias Student a Šimon Studnička, kde byl nakonec o fous rychlejší Tobias, který se dostal těsně pod 2:02! Ale tento závod jasně opanovali chomutovští borci. Prvních 6. míst této disciplíny obsadili chomutovští plavci, jen s tím, že na třetím místě skončil chomutovský plavec Adrian Lehnert, který je na hostování u Jazzmanů v Žatci.

V disciplíně 50 metrů motýlek předvedl naprosto parádní výkon Jáchym Křeček, naše naděje ročníku 2013. Ten dokázal ve velkém stylu zvítězit i proti o rok starším plavcům ve výborném čase 33,80.

50 metrů znak mezi nejmladšími zase vyhrála Nikol Belingerová. Ve stejné disciplíně skončila třetí Adéla Schnitterová. Veronika Košatová v memoriálové kategorii skončila na 50 metrů znak 3. Mezi nejmladšími se umístil jako 3. na znakovém sprintu Mikuláš Masopust. 2. místo pak bral ve stejné disciplíně i Tobias Student mezi staršími žáky.

Nikol Belingerová brala 3. místo i z kraulařské padesátky mezi capartkami. Bára Šurková pak zcela dominovala starším žákyním, když zaplavala čas 27,60 a zvítězila 1 vteřinu a 44 setin v disciplíně, kde obvykle rozhodují maximálně menší desetiny. To byl výkon, který ukázal, jaký obrovský potenciál Bára má. U starších žáků skončili na druhém a třetím místě ve stejné disciplíně Šimon Studnička a Matěj Vokatý.

Dopolední program uzavřel výkon chomutovské smíšené štafety na 4x 50 m polohově. To byl jednoznačný koncert pro naše plavce, protože naše smíšená štafeta ve složení Student, Studnička, Fröhlichová a Šurková představuje českou špičku v rámci ročníku 2010. Výsledkem bylo jednoznačné vítězství o více než 6 vteřin.

Odpoledne začínalo finále Závodu Matěje Volfa na 50 motýlek. V nich skončili druzí Bára Šurková i Šimon Studnička. Tobias Student přidal třetí místo.

Bára Šurková skončila 2. v závodě na 200 m polohově mezi staršími žačkami. Mezi chlapci to obsadili opět první dvě místa Studnička a Student. Studnička tentokrát předvedl naprosto parádní výkon, když zvítězil v čase 2:15,82, čímž překvapil všechny přítomné. I druhé místo Tobiase Studenta v čase 2:17,97 bylo rozhodně výborným výkonem. Z prvních 7 míst této disciplíny, obsadili chomutovští plavci 7 míst i díky v Žatci hostujícímu Adrianu Lehnertovi, který skončil 3. Rovněž ve výborném výkonu.

Na 50 metrů prsa skončila 3. mezi capartkami Adéla Schnitterová. Šimon Studnička bral 2. místo mezi staršími žáky.

Na 100 metrů volný způsob mezi capartkami zvítězila Nikol Belingerová. Adéla Schnitterová brala 2. místo. A mezi staršími žačkami opět zcela dominovala Barbora Šurková, která se výrazně přiblížila minutové hranici, když zvítězila v čase 1:00,97. S náskokem 3 vteřin a 25 setin. A tím potvrdila, že mezi kraulovými sprinterkami v sobotu neměla soupeřku sobě rovnou. Miky Douša mezi caparty také zvítězil na 100 m kraul, a to s náskem více jak 8 vteřin. Vítězem mezi staršími žáky pak byl Šimon Studnička a největším soupeřem byl jeho týmový kolega Tobias Student. Skladba disciplín hrála spíše ve prospěch dynamičtějšího Šimona, protože Tobias je zase lepší na delších tratích. To se ukázalo ostatně i v sobotu, protože Tobias byl vítězem na dvojnásobné trati.

Poslední disciplínou byla 100 metrů polohový závod. Mezi nejmladšími opět zvítězil Miky Douša, který po startu vlnil motýlový kop pod vodou dobrých 12 metrů (v pravidlech je povoleno max 15), což na chlapce ročníku 2015 je opravdu zážitek sledovat i jako divák. Druhé místo bral pak Tobias Student mezi staršími žáky.

Chomutovští plavci odvedli v sobotu vynikající práci a velkou pochvalu si zaslouží všichni, kteří dosáhli nových osobních rekordů s podporou trenérů i rodičů. Další závody na domácí půdě se uskuteční 13.9.2024, kterými bude nejvýznamnější chomutovský závod sezony 41. roční Velké ceny Chomutova.