Úspěšný 40. ročník Velké ceny Chomutova

Úspěšný 40. ročník Velké ceny Chomutova

Jubilejní 40. ročník Velké ceny Chomutova se nesl i ve znamení oslav 60. výročí založení TJ Slavie Chomutov. Velké ceny se zúčastnilo 386 plavců z 37 českých plaveckých klubů a ze spřáteleného klubu ST Erzgebirge Marienberg. Jako každý rok i letos Velká cena Chomutova mohla přivítat i držitele českých rekordů a české reprezentanty, kteří se zasloužili o šest rekordů Velké ceny. Slavie vyslala do boje na padesát svých plavců, kteří po úspěšném soustředění v Itálii chtěli dosáhnout těch nejlepších výkonů. A to se také povedlo. Slavie získala 34 medailových umístění a plavci spoustu osobních
rekordů. Přišli si zazávodit i ty největší chomutovské hvězdy Simona Kubová a Tomáš Franta.

Hlavní disciplínou Velké ceny Chomutova je 200 m polohový závod, kam se Simona probojovala ze třetího místa. Ve finále nestačila na Kristýnu Horskou a skončila na druhém místě. I ve svém druhém závodě na 50 m motýl získala bronzovou medaili. Start do nové sezóny zahájil Tomáš Franta vítězstvím na své oblíbené trati 50 m znak a vítězstvím v disciplíně 100 m polohový závod. Na 50 m motýl dohmátl na druhém místě. V hlavním závodě si doplaval pro šesté místo. Mezi dospělými muži se také vedlo Lukáši Selingrovi, který si ve velké konkurenci doplaval pro dvě druhá místa a to na 200 m volným způsobem a na 100 m motýl. Třetí dohmátl na 200 m motýl. Na neobvyklé trati 200 m znak si doplaval prsař Tomáš Moravec pro stříbro a pro sedmé místo v hlavním závodě na 200 m polohový závod. Hned za svým kolegou na 200 m znak doplaval Michal Wershall a získal na této trati bronz.

Mezi ženami se dařilo Anežce Doksanské, která si vybojovala tři bronzové medaile, a to v disciplínách 50 m a 200 m znak a 200 m volným způsobem. V jedné z nejtěžších disciplín a to na 200 m motýl si doplavala Tereza Vlasáková pro vítězství, k tomu přidala druhé místo na 100 m prsa. Ke svým kolegyním se připojila i Kateřina Tautrmanová, která na trati 200 m volným způsobem dohmátla druhá. V kategorii třináctiletých a čtrnáctiletých plavců se dařilo Šimonovi Studničkovi, který získal dvě první místa, a to na své oblíbené trati 200 m prsa a na trati 100 m motýl. Dále si doplaval pro dvě bronzové příčky, a to v prsových disciplínách 50 m a 100 m. Úspěšný byl také Tobias Student, který zvítězil v jedné z nejtěžších disciplín 200 m motýl a druhý dohmátl na 200 m znak a 200 m volným způsobem. Jednu bronzovou medaili získala v disciplíně 100 m znak Kateřina Staňková.

V nejmladší kategorii se již tradičně nejvíce vedlo Adrianovi Lehnertovi, který ovládl sedm závodů a to 50 m a 100 m motýl, 50 m a 100 m prsa, 200 m a 400 m volným způsobem a 200 m znak. Probojovat se na stupně vítězů se podařilo Tomáši Vachulkovi, který získal zlato na 50 m znak. Velkým překvapením bylo třetí místo na 200 m prsa Daniela Gončara. Štafeta na 4×50 m polohovým způsobem ve složení Anežka Doksanská, Tomáš Moravec, Simona Kubová a Lukáš Selinger si doplavala pro parádní druhé místo.

Součástí Velké ceny Chomutova byla exhibice, která se oproti minulým ročníkům pozměnila. Ke dvojici českých reprezentantů byli dolosováni plavci a plavkyně, které nominovali jejich trenéři. A tak se některým šťastlivcům podařilo zaplavat si s těmi nejlepšími plavci v České republice. Při příležitosti oslav 60 let TJ Slavie Chomutov a 40.ročníku Velké ceny Chomutova byla uspořádána sbírka na podporu bývalé členky TJ Slavie Chomutov Kristýny Deňkové, která prochází léčbou po transplantaci kostní dřeně. Vybralo se neuvěřitelných 55 300,- Kč, které byly předány mamince Kristýny při vyhlašování hlavního závodu na 200 m polohový závod. A tímto ještě jednou děkujeme Všem, kteří přispěli jakoukoliv částkou na tuto sbírku. Kristýně přejeme brzké uzdravení!